понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie sztachety plastykowe buduje się w słonecznych miejscach, gdzie błyskawicznie wzrastają i mocno gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą przez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, a także nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety z PCV z Gór zdołają być bardzo cienkie, jednakże wypada je cyklicznie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PVC z Mosiny stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий