среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na plot i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na ogrodzenie z plastiku na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastiku stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na sztachetki z plastyku na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz sztachety z PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek wznosi się z skał różnorodnego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych obrysach, powinno się je trafnie łączyć tzn. tak, by postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia plastikowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий